Turystyka Szlichtyngowa

Samorządy większości miast i miasteczek mazurskich w wysokiej wadze tworzą na turystykę. Także nie bierze się czemu dziwić. Wiadomo jednak, że najwyższe wpływy przynosi turystyka masowa. Natomiast skuteczna i kwalifikowana może spowodować dochody głównie konkretnym podmiotom lub gestorom.

Turystyka Torzym

Turystyka popularna na Mazurach

Trudno o rzecz dużo prostego, jak wtedy, że niejako „ostoją” turystyki dużej w współczesnym sektorze są Wielkie Jeziora Mazurskie. Podstawową grupą turystów tu przyjeżdżających są w aktualnych latach nie tylko żeglarze i motorowodniacy. Stawia się zauważyć nowy trend – są to turysty z Europy Zachodniej (m.in. z Niderlandów), którzy chętnie mają z pól biwakowych dostających się przy marinach, po to by sobie w odpocząć w ciszy.

Jak zarobić na taniejącej ropie?

 

Turystyka Torzym

Aczkolwiek nie w wszelkiej stronie Wielkich Jezior Mazurskich taką ciszę znajdziemy. Coraz że o nią w Mikołajkach, gdzie powstały ogromne ośrodki wraz z noclegami (w współczesnym wzbudzający kontrowersje hotel na wodzie). Mimo to przyjeziorne gminy nadal zyskują na dolach. Posiadają ponad niejednokrotnie dylemat – czy umawiać się na wielopiętrowe budynki hotelowe w pobliżu jezior. Działki nad jeziorami stoją się coraz cenniejsze.

Turystyka Torzym

Mikołajki są dodatkowy problem połączony z zamiarami budowy możliwości szybkiego ruchu (tak zwanej szesnastki), która według planów była być 500 m od centrum miasta. Tutejszy samorząd robi wszystko aby do lokaty z takim obrotem nie doszło. Ta możliwość wzbudza kontrowersje ponadto w pozostałych mazurskich ośrodkach turystycznych.

Turystę masowego przyciąga też nasza kuchnia. Nie są już niczym innym pływające bary oferujące smażoną rybę słodkowodną. Sezonowy tłok na jeziorach (zwłaszcza ilość motorówek) również wzbudza dyskusje, nie mówi to głównie żeglarzom. Cóż, tego się właściwie nie zahamuje.

Turystyka Torzym

Turystyka aktywna na Mazurach

Z turystyką aktywną można kojarzyć Mazury wschodnie, czyli Szeskie Wzgórza, pogranicze Mazur i Suwalszczyzny wraz z nielicznymi jeziorami rynnowymi. Tu oczywiście możną odnaleźć spokój. Lecz są też gry dla aktywnych, nawet dla wyczynowców. Najwyższe w Polsce (nieczynne już) mosty w Stańczykach wykorzystywane są między innymi do kroków na bungie. Rzeki (m.in. Gołdapę) wykorzystują kajakarze.

Stałych użytkowników są tutejsze gospodarstwa agroturystyczne. Mimo to połowa tutejszych samorządów ma i problemy powiązane z inwestycjami. Wiadomo, pieniądze z podatków są ważne. Dlatego żywe dyskusje wzbudzały projekty instalowania elektrowni wiatrowych w poszczególnych tutejszych gminach. Część mieszkańców Gołdapi oprotestowała przebieg drogi wojewódzkiej 165 poprzez to miasto. Obawiają się przejazdów samochodów ciężarowych. Zaś stanowi to miła w terenie miejscowość uzdrowiskowa.

Turystyka Torzym

zobacz również Turystyka i inwestycje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *