Decoupage - co to jest?

Decoupage Zachodniopomorskie

Uncategorized

Decoupage – co zatem jest? Decoupage to technika ozdabiania przedmiotów np. z drewna lub ceramiki, poprzez naklejenie na nie obrazu z papieru. Następnie cel jest pokrywany warstwami lakieru. W wyniku wzór wygląda jak stworzony.

Decoupage Moryń

Krótka historia decoupage’u

Słowo decoupage pochodzi z francuskiego czasownika oznaczającego ”wycinać”. Metodę tę zaczynali jako pierwsi syberyjscy nomadzi do ozdabiania grobów zmarłych. Z nich formę serwetkową przejęli Chińczycy. Stosowalibyśmy oni decoupage’u do malowania m.in. lampionów i okien. W XVII wieku sztuka ozdabiania papierem wystąpiła we Włoszech, a później zaczęła być brana w wszystkiej Europie. Meble wykończone metodą serwetkową stanowiły tańszą wersję bardzo popularnych chińskich przedmiotów. Decoupage bawiłeś się ogromną popularnością ponadto w latach późniejszych, m.in. na domu Ludwika XV.
Nadaj duszę przedmiotom domowego użytku

Zobacz również sklep motoryzacyjny

Szukasz różnego sposobu na ozdobienie mieszkania? Oraz może chcesz zajęcia, które umożliwi Ci oderwać się od codziennego pędu? Decoupage to obiekt w jeden raz dla Ciebie. Dzięki niemu, możesz przywrócić zniszczone sprzęty domowe do utrzymania, stworzyć własny prezent lub zrealizować wizję wystroju mieszkania, która weszła w tle z początku braku odpowiednich ozdób. Nie potrafisz znaleźć odpowiednich dekoracji świątecznych? Stwórz je jedna! Wybierz dokładnie taki projekt jaki planujesz i techniką serwetkową stwórz własne, oryginalne pisanki lub bombki.
Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia

Decoupage Moryń

Podstawki pod kubki, szkatułki, kuferki na biżuterię i pielęgnacji, wazoniki, pojemniki na chusteczki… dzięki metodzie serwetkowej możesz zupełnie zmienić przestrzeń wokół siebie.
Decoupage Moryń

Nie ważne czy chciałabyś odnowić starą komodę, tchnąć trwanie w donicę na balkonie czy ubrać w oryginalny sposób słoiki na produkty. Wszystko obecne oraz dużo więcej możesz dokonać przy użyciu tylko kilku prostych narzędzi.
Decoupage Moryń

Decoupage krok po kroku

Jeśli tylko zaczynasz przygodę z decoupagem, najlepiej rozpocznij od ozdabiania obiektów drewnianych, ponieważ łatwo się spośród nimi pracuje. Wybrany przedmiot najpierw trzeba wyczyścić drobnoziarnistym papierem ściernym. Po oczyszczeniu i wytarciu szmatką, pomaluj go akrylową farbą. Wybierz wzór jaki zamierzasz użyć i wytnij go. Jeśli używasz serwetki, zostaw tylko warstwę z ilustracją. Teraz przyklej wybraną grafikę specjalnym klejem do decoupage’u. Możesz i zastosować klej zrobiony z roztrzepanego białka jajka. Posmaruj spód i wierzch obrazka. Ostatnim czasem jest zapewnienie ozdabianego przedmiotu lakierem tak, by papier nie był widoczny przy dotykaniu ozdabianej powierzchni.
Narzędzia do decoupage’u

Decoupage bawi się coraz ogromniejszą popularnością. W składach plastycznych kupimy bez problemu klej, farby akrylowe i lakier dawany w technice serwetkowej. Znajdziemy tu też mnóstwo wzorów, jakie możemy zastosować do ozdabiania przedmiotów, ale wiele spośród nich możemy też zauważyć we indywidualnym domu. Do decoupage’u możemy wziąć m.in. pudełek, ramek, ceramiki, świeczników. Wzory warto wyciągnąć z serwetek, ale świetnie sprawdzą się też stare gazety, listy, zdjęcia, szkice czy inne rysunki. Konieczne do cięcia ilustracji będą prawdziwe nożyczki, nożyk lub żyletka. Do nakładania kleju i farby musimy też pędzli, gąbki, wacików kosmetycznych czy chusteczek.
Decoupage Moryń

Artykuł stanął we zgodności Decoupage – co to jest?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments